trende

Google Arama ve SEO ile İlgili Haberler

22.04.2023
485
Google Arama ve SEO ile İlgili Haberler

Google Arama Merkezi’ndeki yenilikler

Blogumuzdaki son duyurular, dokümanlarda yapılan değişiklikler, yaklaşan Arama etkinlikleri, YouTube videoları ve podcast bölümleri dahil olmak üzere SEO ve Google Arama ile ilgili son haberlere göz atın.

2022’de Google Arama’daki spam ile nasıl mücadele ettik?


Her gün milyarlarca web sayfasını keşfediyor, dizine ekliyor ve yayınlıyoruz. Keşfettiğimiz sayfaların önemli bir kısmı da spam içeriyor. 2022’de, bu saldırıları engellemek ve tüm Arama kullanıcıları için spam içermeyen bir deneyim sunmak amacıyla sistemlerimizde çeşitli güncellemeler yaptık.

SpamBrain’de yapılan iyileştirmeler

Spam’le mücadele çalışmalarımızın merkezinde yer alan SpamBrain‘in kapsamını genişletmek için 2022’de birçok iyileştirme yaptık. SpamBrain, 2021 yılına kıyasla 5 kat ve ilk kullanıma sunulduğu zamana kıyasla 200 kat daha fazla spam içerikli site tespit etti. SpamBrain sayesinde Arama’dan yapılan ziyaretlerin %99’undan fazlasının spam içermediğinden emin olduk.

Ayrıca, farklı kötüye kullanım türlerini daha kapsamlı bir şekilde ele almak için farklı çözümler geliştirerek SpamBrain’i güçlü ve çok yönlü bir platform olacak şekilde iyileştirdik. Bu spam türlerine bir örnek olarak bağlantı spam’ini verebiliriz. Aralık ayında paylaştığımız üzere SpamBrain’i, spam içerikli bağlantılar oluşturan sitelerin yanı sıra diğer sitelere spam içerikli bağlantılar iletmek üzere oluşturulmuş siteleri de tespit edecek şekilde eğittik. SpamBrain’in öğrenme özelliği sayesinde önceki bağlantı spam’i güncellemesine kıyasla 50 kat daha fazla bağlantı spam’i içeren site tespit ettik. Benzer şekilde, saldırıya uğrayan web siteleri üzerinden yapılan spam’i SpamBrain’e öğretmeyle ilgili çalışmalarımız sayesinde saldırıya uğramış site algılamasında 10 kat iyileşme yaşandı.

Spam’le daha hızlı mücadele

SpamBrain, tarama zamanında spam’in daha iyi tespit edilmesinde de önemli bir rol oynadı. Böylece, bir sayfayı ilk ziyaret ettiğimizde spam’i daha iyi tanımlayarak bu sayfayı dizine eklemeyiz. Bu da kaynaklarımızın, yararlı sayfaları dizine eklemek için daha iyi kullanılmasını sağlar.

Kullanıcı güvenliğini artırma

Spam’in yanı sıra Arama’daki kullanıcı güvenliğini iyileştirmek için dolandırıcılık karşıtı yeni çözümleri de kullanıma sunduk. Bu yeni çözümler sayesinde kapsamımız genişledi ve dolandırıcılık korumalarımız ilk kez tüm dilleri kapsayacak şekilde kullanıma sunuldu. Dolandırıcılık amaçlı sitelere yapılan tıklamaları 2021’e kıyasla %50 oranında azalttık.

Site sahipleri için yeni yönergeler

Spam’le mücadelenin yanı sıra, Arama Yönergelerimiz kapsamında spam politikalarımızı da güncelledik. En yaygın spam türlerini ve kötüye kullanım amaçlı davranışları kapsayan bu spam politikaları, bir sitenin arama sonuçlarında alt sıralarda görünmesine ya da hiç görünmemesine neden olabilir. Spam politikalarımızı daha alakalı ve net bir dil içerecek şekilde güncelledik. Site sahiplerinin zararlı içerik oluşturmaktan kaçınmasına yardımcı olacak yeni örnekler de ekledik.

Ayrıca, yapay zeka tarafından oluşturulan ve yapay zeka destekli içeriklere büyük bir ilgi olduğunu fark edip yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerle ilgili yönergeler yayınladık. Bu yönergelerin, yapay zeka ve otomasyonun faydalı içerik oluşturma açısından nasıl yararlı bir araç olabileceğini açıkladığını umuyoruz. Bununla birlikte, yapay zekanın asıl amacı arama sıralamalarını değiştirmekse bu durum, uzun süredir yürürlükte olan otomatik olarak oluşturulan spam barındıran içerikler politikamızı ihlal etmektedir.

Kullanıcıların Arama üzerinden en faydalı içerikleri bulabilmesi için sürekli olarak spam’i tespit edip geçersiz kılmaya çalışıyoruz. Bunu tek başımıza başaramayız. Bu nedenle, kullanıcılar için faydalı içerikler ve işlevsel web siteleri oluşturmanın yanı sıra spam ve kötüye kullanımla ilgili geri bildirim ve bilgilendirici raporlar sağladığınız için teşekkür ederiz. Spam barındıran içerikler veya aldatıcı davranışlarla karşılaşırsanız lütfen bunları bize bildirin veya Arama Merkezi Yardım Topluluğu‘nu ziyaret edin.

Yayınlayan: Duy Nguyen, Search Quality Analyst

Kaynak : Google Developers

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Rifat HAMURCU
Rifat HAMURCU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?