trende

Sitem indexlenmiyor, google arama sonuçlarında web sitem görünmüyor?

25.11.2022
987
Sitem indexlenmiyor, google arama sonuçlarında web sitem görünmüyor?

Web sitem indexlenmiyor yani google’da sitem görünmüyor diyorsanız sebeplerden biri bu olabilir.

Web sitem indexlenmiyor yani siteniz Google’da görünmüyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla aşağıdaki nedenlerden biridir:

  • Google henüz web sitenizi dizine eklemedi. Bu, en çok yeni web sitelerinde yaygındır.
  • Google, sitenizi sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler için göstermek için yeterince “güvenilir” veya “alakalı” olarak görmez.
  • googlebot tarayıcısını robots.txt dosyanızda engellediniz.
  • Bir sayfayı veya siteyi “noindex” olarak ayarladınız, WordPress’te “arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle” kutusunu işaretlediniz veya standart sürüm olarak başka bir sayfa ayarladınız.
  • Bir ceza aldınız ve Google sitenizin indeksini kaldırdı.
  • Sitenizde, Google’ın sitenizi taramasını ve dizine eklemesini engelleyen teknik bir sorun var.

Bu gönderi, sitenizin Google aramasında gösterilmesini engelleyen sorunları teşhis etmenize ve potansiyel olarak çözmenize yardımcı olacaktır.

SEO sorunlarınızı teşhis etme ve düzeltme konusunda yardım istiyorsanız, arama motoru optimizasyonu hizmeti sayfamızı ziyaret edin.

Siteniz Yeniyse Google Bulamamış Olabilir

Google, daha önce dizine eklediği web sitelerindeki bağlantıları izleyerek interneti tarar. Yepyeni web sitenize hiçbir web sitesi bağlantı vermiyorsa, muhtemelen sitenizin var olduğunu bilmiyor. Google’ın sitenizin var olduğunu ve hangi sayfaları içerdiğini bilmesini sağlamanın en hızlı yolu, onunla bir site haritası paylaşmaktır. Bunu Google’ın Arama Konsolu ile yapabilirsiniz. Web sitem indexlenmiyor yani google’da sitem görünmüyor diyorsanız sebeplerden biri bu olabilir.

Site Haritanızı Google’a Nasıl Gönderirsiniz?

İlk önce bir site haritası oluşturmanız gerekir.

Yoast SEO eklentisine sahip bir WordPress siteniz varsa , site haritasını sizin için oluşturmuştur. Web sitenize gidip bir /sitemap.xml eklerseniz, onu görüntüleyebilirsiniz (site haritamızı https://ulusalticaret.net/sitemap.xml adresinde iz) görüntüleyebilirsiniz ). WordPress’te sizin için site haritanızı oluşturacak başka eklentiler var, sadece WordPress deposunu kontrol edin ve onları bulacaksınız.

Ardından, bir Google Arama Konsolu hesabına ihtiyacınız olacak

Sitenizi Google’a göndermenin bir sonraki adımı, bir Google Arama Konsolu hesabı oluşturmaktır.

Siteniz Google Dizininde Bulunuyor, Ancak Sıralamak İstediğiniz Anahtar Kelimeler İçin Gösterilmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Arama Payı Kazanmanın Anahtarı Güven Kazanmaktır.

Tüm arama motoru optimizasyonu (SEO) endüstrisinin bu nedenle var olduğu güvenle iddia edilebilir. Birinin sahip olduğu bir işletme için bir web sitesi hazırlaması, yalnızca Google’ın onu 9. sayfaya gömmesi (veya hiç göstermemesi) son derece yaygındır.

Buna Google’ın bakış açısından bakalım: Sitenizi neden kullanıcılarına göstersin?

İşletmeniz veya web siteniz hakkında son derece benzersiz bir şey var mı? Google’ın size hemen güvenip sitenizin aylarca veya yıllarca yayında olan diğer sitelerin önüne geçmesi için bir neden var mı?

güven nasıl kazanılır

Bu, SEO’daki en çekişmeli konulardan biridir ve iki kamp kendi görüşlerini desteklemek için acı bir şekilde tartışmaktadır.

Beyaz Şapka SEO’su

Beyaz şapka SEO’ları, internet kullanıcıları için değer üreterek güven kazanma yaklaşımını benimser. Google, web sitelerimizi bu şekilde yönetmemizi istiyor: işletmelerimizle alakalı ve internet kullanıcılarına yardımcı olacak konuları bulmak için araştırma yapın ve bu konular etrafında benzersiz, değerli içerik oluşturun (şu anda okuduğunuz makale gibi bir şey).

Google, insanlar aradıklarını web sitenizde bulduklarında veya tam tersine, aradıklarını bulmak için başka web sitelerini ziyaret etmeleri gerektiğinde bunu fark eder. Ek olarak, insanlara değer sağlayan benzersiz varlıklar oluşturuyorsanız, diğer web siteleri bunlara bağlantı vermek zorundadır. Bu, “bağlantı kazanma” veya “bağlantı kurma” olarak adlandırılır.

Arama amacını yerine getirme ve diğer web sitelerinden bağlantılar kazanma kombinasyonu, arama motoruna güvenilir olmanız gerektiğini ve insanlar web sayfalarınızla ilgili konuları aradığında sonuçlar için web sitenizi döndürmesi gerektiğini gösterir.

Siyah Şapka SEO’su

Siyah şapka SEO’ları, web sitelerine çeşitli yöntemler kullanarak bağlantılar alarak güveni zorlar. Bu teknikleri kullanmanın avantajı, beyaz şapka SEO yöntemlerine göre genellikle daha az çaba gerektirmesi ve daha hızlı çalışmasıdır. Dezavantajı, Google’daki mühendislerin, kullandıkları yöntemleri genellikle oldukça hızlı bir şekilde ele almalarıdır ve bu da onları bir işletme için en uygun uzun vadeli taktiklerden daha az yapar.

Robots.txt Dosyanızda Googlebot’u Engellediniz mi?

robots.txt dosyanız, tarayıcılara sitenizde hangi sayfaları tarayıp tarayamadığını söyler. İçinde önemli bir varlığı olan bir sayfayı veya klasörü yanlışlıkla engellerseniz, Google’ın sitenizi dizine eklemesi olası değildir. Web sitem indexlenmiyor yani google’da sitem görünmüyor diyorsanız sebeplerden biri bu olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Rifat HAMURCU
Rifat HAMURCU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?